Pointer

Pointer pochodzi od psów hiszpańskich używanych do polowań na ptaki. Wielowiekowa selekcja doprowadziła do wyhodowania psów pozbawionych naturalnego instynktu łowieckiego. Pointer na zapach zwierzyny zamiera w bezruchu, a uciekającego ptaka nie goni lecz spokojnie się za nim skrada. Daje to myśliwemu czas na załadowanie broni i podejście do zwierzyny na bliższą odległość. Dawniej pointery hodowane były głównie przez arystokrację, właścicieli majątków ziemskich i przedwojennych oficerów.

Budowa

Pointer to elegancki pies o doskonałej, harmonijnej budowie, sprawiający wrażenie silnego i smukłego zarazem.
głowa silnie zaznaczony przełom, połączony z lekko wklęsłą kufą.
oczy okrągłe; orzechowe u jasnych, brązowe u ciemniej umaszczonych psów.
uszy osadzone raczej wysoko, zwisające blisko głowy.
tułów mocny, lekko obniżony w stronę zadu.
ogon prosty, trzymany wysoko na równi z linią grzbietu, co podkreśla pozycję stójki przy wystawianiu.

Włos gładki, krótki, maść różnorodna (cytrynowa, czarna, pomarańczowa, wątrobiana - zwykle połączone z białym).

Pozostałe cechy

Pierwotnie dość gwałtowny, po wprowadzeniu domieszki krwi setera łatwy w prowadzeniu. Są to bardzo inteligentne psy, łatwe w szkoleniu, ale wymagają również wyjątkowo inteligentnego przewodnika - profesjonalisty, który potrafi zrozumieć właściwości i zalety tej rasy. Ponieważ pracują zawsze w galopie, są wytrwałe i niezmordowane, to pomimo krótkiej sierści nie marzną, nawet w zimie czy deszczu. Są odporne na warunki klimatyczne, ale tylko w ruchu. Nawet na dalekiej północy, za kołem podbiegunowym, w Skandynawii, istnieje wiele hodowli pointerów i są organizowane liczne konkursy pracy.

Pointer jest wykorzystywany głównie jako świetny pies myśliwski, lecz wbrew obiegowej opinii jest to pies bardzo wszechstronny. Pierwotnie używany był do wystawiania zajęcy, które następnie były gonione przez charty lub do wystawiania ptactwa, które było płoszone przez płochacze i łowione w sieci. Od momentu wynalezienia broni palnej pointer usamodzielnił się. Obecnie jest używany tylko do polowań na ptactwo polne. W Wielkiej Brytanii wystawia ptactwo w polu suchym, na terenie Europy kontynentalnej bardziej wszechstronny - wystawia i aportuje, także z wody.

Pointer jest doskonałym towarzyszem wycieczek górskich. Wykorzystywany jest do poszukiwania ludzi zasypanych przez lawiny, lub zaginionych w górach. Jest doskonałym psem do towarzystwa, czystym i posłusznym, szukającym kontaktu z człowiekiem, i pragnącym go zadowolić. Ma zrównoważony charakter. Jest bardzo cierpliwy i łagodny dla dzieci. Odpowiednio wybiegany pointer jest bardzo spokojnym i nie kłopotliwym domownikiem. Jest to rasa dla ludzi aktywnych.

© 2008 - 2022  Marcin Mirowski i Wojciech Lewicki (2008 - 2015). Wszystkie prawa zastrzeżone.